Zastosowanie PDF Drukuj Email

 

SPA

Typowa sesja Watsu? trwa od 30min do godziny i przebiega następująco: certyfikowany terapeuta Watsu? najpierw przeprowadza wywiad zbierając informacje nt stanu zdrowia i potrzeb klienta. Następnie klient układa się na wodzie podtrzymywany przez terapeutę, zamyka oczy, rozluźnia mięśnie i poddaje się sekwencjom Watsu?. Podczas sesji ćwiczenia stopniowo nabierają intensywności, przeplatane są momentami uspokojenia i bezruchu. Terapeuta zmienia pozycje klienta tak aby móc pracować na wszystkich częściach ciała, niektóre z nich wymagają dobrej ruchomości w stawach, dlatego też należy poinformować terapeutę o wszelkich ograniczeniach ruchowych, urazach.

 

Fizyczne działanie wody oraz praca terapeuty Watsu? pozwalają ?odpłynąć? w stan błogości, rozluźnienia, zapomnienia o kłopotach i problemach. Czasami relaks jest tak głęboki, że pozwala dotrzeć do bardzo ciekawych stanów emocjonalnych oraz odległych i ukrytych zakamarków podświadomości. Gdy klient dotyka plecami ściany, ułożony przez terapeutę w pozycji krzesełka to znak, że sesja Watsu? niestety dobiegła końca.

 

 

Rehabilitacja

Watsu? w rehabilitacji wykorzystywane jest głównie do zmniejszania bólu, obniżania napięć mięśniowych i zwiększania ruchomości stawów. Schorzenia takie jak spastyczne porażenie mózgowe, inne porażenia spastyczne, fibrymialgia, artretyzm leczone były przez Watsu? z dobrym skutkiem. Watsu? wspomagało również rehabilitację po urazach rdzenia kręgowego, wylewach, mastektomii. Duże zastosowanie Watsu? ma również w takich przypadkach jak: zespół chronicznego zmęczenia, ADHD, depresja. Dzięki właściwościom ciepłej wody i ogólnej relaksacji Watsu? jest bardzo skutecznym narzędziem w leczeniu chronicznego bólu.

 

 

Sport

Specyficzne ćwiczenia, rozciągania, mobilizacje i bardzo głęboka relaksacja (pochodna aktywacji części parasympatycznej AUN, odpowiedzialnego również za procesy restytucyjne) dają specjalistom odnowy biologicznej cenne narzędzie do pracy z ciężko trenującymi zawodnikami. Watsu? jest szczególnie polecane sportowcom wytrzymałościowym, zawodnikom przemęczonym i przetrenowanym, podczas obozów sanatoryjnych po zakończeniu sezonu i ciężkich zawodach.

 

W rezultacie wieloletniej pracy z zawodnikami na najwyższym poziomie oraz analizie materiałów opartych na EBM Tomasz Zagórski rozwinął autorską koncepcję Watsu? for Athletes, która stała się trzecim głównym zastosowaniem praktycznym Watsu? i jest przedmiotem nauczania na jego autorskim kursie, którego światowa premiera zbiegła się z Światową Konferencją Watsu?.