Historia

W Polsce

Początki Watsu? w Polsce sięgają czerwca 2000 roku, gdy Tomasz Zagórski pojechał na pierwszy kurs Watsu? 1 do Holandii. Tuż po nim miały miejsce pierwsze w Polsce sesje Watsu?, w Cmolasie i Pielgrzymowicach. W sierpniu 2002 roku Tomasz Zagórski ukończył w Holandii kurs Watsu? 2 i w tym okresie rozpoczęły się sesje Wastu? dla sportowców. Jedną z pierwszych zawodniczek, która poznała korzyści Watsu? była rekordzistka Polski w chodzie na 20km Sylwia Korzeniowska.

 

W lipcu 2004 Rada Wydzialu Wychowania Fizycznego krakowskiego AWF otworzyła przewód doktorski Tomasza Zagórskiego na temat Wastu?.

 

W czerwcu 2006 4 osoby z HandsOn uczestniczyły w prezentacji Basic Wastu? w Budapeszcie.

 

Bardzo ważnym momentem w rozwoju Watsu? w Polsce był pierwszy kurs Watsu? 1 w październiku 2006 w Krakowie. W tym samym miesiącu Tomasz Zagórski zastosował terapię Watsu? dla czołówki polskich lekkoatletów podczas zgrupowania leczniczego w Tunezji.

 

W lutym 2007 roku Tomasz Zagórski ukończył w Tel Avivie kurs Watsu? 3 i spełnił wymagania do uzyskania pierwszego w Polsce, uznawanego przez WABA tytułu Watsu? Practitioner ? lipiec 2007.

 

W marcu 2007 roku w Krakowie odbył się kurs Watsu? 2 dla pracowników HandsOn, dzięki któremu uzyskali oni tytuł Watsu? Provider i pełne uprawnienia do publicznego wykonywania Watsu?.

 

W październiku 2007 odbył się w Krynicy pierwszy otwarty kurs Watsu?1, którego absolwenci rozjechali się po całej Polsce promując Watsu?. Kolejnym ważnym momentem był kurs Watsu?1 w SPA Jelenia Struga w Kowarach w lutym 2008. Dzięki niemu Watsu? rozpoczęło swoja karierę w SPA w Polsce. W sierpniu 2008 zostało zarejestrowane Stowarzyszenie Rozwoju Terapii Wodnych Watsu Polska.

 

W październiku 2008r do Polski przyjechał twórca Watsu? ? Harold Dull aby poprowadzić kurs Watsu? 3. W kwietniu 2009r odbył się pierwszy kurs AQUATERNATIVES? Foundation poprowadzony przez Mary Theri Thomas, a w maju 2009 kurs instruktorski (ITC), dzięki któremu Paulina Orzeł-Zagórska i Tomasz Zagórski uzyskali pierwsze w Europie Wschodniej uprawnienia Instruktora Watsu?.

 

 

Na świecie

Watsu? powstało na początku lat osiemdziesiątych w Kalifornii, gdzie Harold Dull po powrocie z studiów w Japonii zaczął stosować Zen Shiatsu w ciepłej wodzie. Na początku Watsu? dostępne było jedynie w Harbin Hot Springs, gdzie szkolili się pierwsi instruktorzy Watsu?, szybko jednak terapia rozprzestrzeniła się na inne stany i kraje. Obecnie Watsu? dostępne jest w ponad 40 krajach dzięki ponad 4 tysiącom certyfikowanych terapeutów Watsu?. W Europie Watsu? najbardziej rozwinięte jest we Włoszech, Niemczech, Holandii, Austrii i Szwajcarii.

 

W 2004 roku z okazji 25-cio lecia Watsu? w Mediolanie odbył się pierwszy kongres Watsu?, gdzie zaprezentowano m.inn. najnowsze wydanie książki H.Dulla ?Watsu?-freeing the body in water?. W tym samym czasie w Izraelu narodziła się idea Światowego Tygodnia Watsu?, podczas którego instruktorzy, terapeuci i studenci dają darmowe sesje Watsu? dla ludzi niepełnosprawnych i tych, którzy nie mogą sobie pozwolić na sesję Watsu?. Od 21 do 28 kwietnia każdego roku wykonywane są również prezentacje, pokazy, wydawane są artykuły ? wszystko po to, aby korzyści Watsu? dotarły do jak największej liczby odbiorców.